Beh Devín – Bratislava

Účasť detí zo Základných škôl pre nevidiacich a zrakovo postihnutých žiakov na Devin – Bratislava 2012

Tohto roku to už bolo štvrtý krát, čo Lions Club Bratislava Istropolis zabezpečil účasť detí zo Základných škôl pre nevidiacich a slabozrakých žiakov z Levoče a z Bratislavy. Ak niekto sleduje túto akciu hneď si všimol zmenu – k žiakom z Levoče sa pridali aj deti z Bratislavy. Dôvod je jednoduchý – po 3 úspešných rokoch sa žiadalo posunúť opäť trochu ďalej a tak do hry sa pridala aj bratislavská škola…ako sami povedali zatial na skúšku lebo nevedeli čo ich čaká. No na konci boli veľmi vďační a radi, že sa dali nahovoriť. Vyzerá to tak, že sa snáď začína tvoriť niečo zaujímavé a stabilné do budúcna. Táto smelá predstava sa zdá byť reálna, pretože o spoluprácu majú záujem tohtoroční podporovatelia – hlavný finančný a športový partner ZSE a.s., športový partner firma Danisco a cítime silnú podporu HM SR Bratislava a jeho organizácie STARZ….ale nepredbiehajme, poďme sa pozrieť ako to bolo na tohtoročnom „Malom Devíne“ kde naše deti  pretekali.

Na štarte sa ich zišlo 19 z toho 12 potrebovalo spolubežca. Niektorí z nich už tu boli aj predtým, ale pre väčšinu to bol nový zážitok. Nie všetci prišli bojovať „o miestenku na londýnsku olimpiadu“, väčšina si prišla vyskúšať ako je to bežať na takomto veľkom preteku, po uliach mesta v realnom prostredí,  medzi zdravými rovesníkmi. Dobehli všetci a samozrejme spokojní…a kto nie, tak si aspoň dal to správne predsavzatie do ďalšieho roka. Veď pozrite ako sa snažili a potom žiarili v cieli.

Pre tých, ktorí nevedia čo je to Devín-Bratislava, tak pridávam zopár základných informácií. Preteky majú dlhú 65-ročnú históriu a každý rok sa na nich zúčastňuje viac a viac pretekárov. Tohto roku to bolo vyše 4 tisíc ľudí! Hlavná trať (12 km) vedie z Devína do Bratislavy a Malý Devín, ako sprievodná akcia, má dlžku 2,6 km. Trať vedie po uliciach mesta s cieľom na nábreží pri a tu bolo miesto pre ďalšiu lionskú aktivitu klubu Istropolis – propagačný stánok ako Lions Club Istropolis, tak aj levočskej školy. Bolo tu občerstvevie a hlavne propagačný materiál o levočskej škole a rôzne výrobky ich detí. Bolo príjemné vidieť, že okoloidúci ludia sa zaujímali a pýtali.

Štandartným bodom programu je už účasť detí na pódiu, kde sú spovedaní a asistujú pri žrebovaní tomboly pred zrakmi niekoľko tisícového obecenstva. Ako to už býva, deti svojou prirodzenosťou najlepšie oslovia davy ľudí…a oni to aj naozaj vedia.

Odmenou za ich športové snaženie im bol na záver dňa poskytnutý pobyt v akvaparku. Kúpanie a šantenia vo vode nikoho nenahnevá, že? Tak to bolo aj teraz.

Čo na záver? Len to, že ďakujeme všetkým dobrým ľuďom ktorí prispeli v tejto krásnej akcii či už finančne, športovou účasťou ako sprievodcovia nevidiacich detí, poskytnutím potrebných vecí, alebo inou hodnotou, či len prostým záujmom a sľubom pomoci… Je veľmi príjemné vnímať ako tie deti sú vďačné za záujem „dospelákov“ a čo je dôležité, dostávajú odvahu sa nebáť napriek svojmu hendikepu, či už zdravotnému alebo sociálnemu.